Nasza Szkoła


Nasze działania poddawane są comiesięcznej ewaluacji podczas konkursów, quizów, wystaw prac projektowych, przedstawień. Comiesięczne spotkania oparte są na różnorodnej tematyce związanej z naszym regionem, począwszy od historii, poprzez kulturę, sztukę, tradycję śląską, gwarę. Działania te zmierzają do poszerzania grona miłośników ziemi śląskiej. Wyłaniamy najlepszych, przy jednoczesnym zaangażowaniu nauczycieli.

Szkoła prowadzi liczne zajęcia w postaci wykładów i wycieczek np. do Parku Etnograficznego i do kopalni Guido w Zabrzu.






Kolejnym przedsięwzięciem, związanym z regionalizmem, jest działalność zespołu teatralnego, złożonego z nauczycieli, który przygotowuje przedstawienia teatralne w gwarze śląskiej, były to m.in.: spektakl, „Pomsta” M. Makuli z 2008 r., „Zolyty” M. Makuli z 2009 r., „Co ludzie pedzom” na podstawie „Moralności Pani Dulskiej” z 2010 r.- spektakl, którego autorem tekstu śląskiego jest nauczyciel polonista naszej szkoły E. Fido, który , z powodzeniem wystawiany był wielokrotnie w Domach Kultury miasta Chorzowa i miast ościennych, w 2010 roku.

Nauczyciele i uczniowie, w 2007 roku, stworzyli szczególną kronikę „750 faktów na 750 lecie Chorzowa”. Kronika została, w sposób uroczysty, przekazana na ręce pana prezydenta dr inż. Joachima Otte, w jubileuszowym roku obchodów 750 – lecia miasta Chorzowa.


Najciekawszą formą spotkań i rozmów, a przede wszystkim kontaktu z ciekawym człowiekiem, jest Debata Śląska. Od 2005 r., nasi uczniowie, mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach z min. Kazimierzem Kutzem, Markiem Szołtyskiem, Andrzejem Lampertem i wieloma innymi wspaniałymi osobami.




Uczniowie, którzy w ramach corocznego podsumowania działań projektowych, otrzymują tytuł Prawdziwego Miłośnika Ziemi Śląskiej, wykazują się szczególną wiedzą o regionie, tradycjach śląskich, obyczajach, gwarze. W ramach tego projektu otrzymują również prestiżową statuetkę.




W dniu 21 marca 2011 roku dla uczniów ZSO nr 2 w Chorzowie zorganizowano obchody Dnia Śląskiego. W tym dniu podsumowano VII edycję szkolnego projektu PRAWDZIWY MIŁOŚNIK ZIEMI ŚLĄSKIEJ.
W programie Dnia Śląskiego znalazły się następujące atrakcje:
„Dochtor bez cufal” - przedstawienie w gwarze śląskiej w wykonaniu nauczycieli ZSO nr 2 w Chorzowie
Rozmaitości kulinarne, czyli prezentacja stoisk przygotowanych przez uczniów
„Sport na Śląsku” – zabawy i gry na sali gimnastycznej dla uczniów gimnazjum oraz wywiad z zaproszonymi gośćmi: Adamem Młynkiem oraz Piotrem i Pawłem Gielami. Dla uczniów liceum wykład doc. dr Grzegorza Grądziela - pracownika naukowego AWF w Katowicach
Debata śląska na temat „Życie sportowca. Kariera, zdrowie, nauka” z udziałem zaproszonych gości: p. Marka Kopla, p. Grzegorza Stasiaka, p. Roberta Walczaka